Nieduży poradnik kupca samochodu

Friday, February 16, 2018

merc-bus.jpg

Uważam, że dla każdego powinno być całkiem zrozumiałe iż przed nabyciem pojazdu należałoby starannie przestudiować wszystkie argumenty przemawiające „za” oraz „przeciw”, ponieważ zakupienie każdego (nawet używanego) auta jest na tyle sporym wydatkiem zarówno dla osoby prywatnej jak i dla przedsiębiorstwa, że nie można sobie pozwalać na jakąkolwiek lekkomyślność. O ile kupiony pochopnie pojazd nie spełni naszych życzeń to niesłychanie trudno może być go potem ekspresowo sprzedać.

Mnóstwo modeli różnych producentów borykać się może na wstępie z tzw. „bolączkami wieku młodzieńczego”, o jakich mało kto może wiedzieć na krótko po wejściu takiego auta do obrotu. Zatem, jeżeli marka nie ma oczekiwanej renomy to jednak korzystniej może być odczekać z zakupem przez jakiś czas, aż pojawią się wstępne doświadczenia innych kierowców, którzy takie auto zakupili. Odwrotnie sprawa się ma gdy bierze się pod uwagę wcześniejsze modele, jakie już od pewnego czasu dostępne są w obrocie, bądź też w wypadku nieaktualnych już generacji modelu określonej firmy. Z zasady wszelkie ich dolegliwości oraz korzyści są uprzednio odkryte, a kierowcy ochoczo dzielą się osobistymi przeżyciami w Internecie.

Dobór kolejnego auta należałoby zatem zapoczątkować od zapoznania się z uwagami widocznymi na licznych forach motoryzacyjnych oraz na blogach, ponieważ jak nie trudno się przekonać recenzje w prasie samochodowej potrafią być znacznie zabarwione „na plus” (aby na przykład nie stracić reklamodawców spośród producentów aut). O ile ktoś ma jakiekolwiek znajomości wśród mechaników oraz serwisów to dobrze też spytać ich, które samochody trafiają do nich regularnie i z jakiego rodzaju dysfunkcjami.

Szczególnie gdy nabywa się samochód „na firmę” należy szczególnie precyzyjnie przestudiować krytyki o wyselekcjonowanym modelu ponieważ kupuje się je z zasady na lata i od jego stanu technicznego może zależeć perspektywa realizowania działalności przedsiębiorstwa. Samochód w spółce ma być wołem roboczym, który nie może przewlekle przebywać w warsztacie zamiast jeździć. Raczej pochlebne opinie wymawiane są o dostawczakach Iveco, a ich wielka popularność na drogach raczej uwierzytelnia tę tezę. Są one relatywnie tanie w eksploatacji, a podzespoły zamienne dość łatwo dostępne (jak to w wypadku renomowanych marek). Części do aut firmy Iveco wytwarzane są nie wyłącznie przez tę spółkę, ale dodatkowo przez wielu odrębnych wytwórców, co pozwala ograniczyć koszty renowacji. Dużo spośród tych wytwórców jest kontrahentami korporacji Iveco, dlatego nie powinno nas martwić zamontowanie przez warsztat samochodowy zamiennika w naszym pojeździe.